MedyaVadisi-orjinal-logo-

Search
 

Blog

bursa billboard

Billboard Nedir? Billboard Fiyatı Nedir?

Times Meydanı’nı hayal ettiğinizde aklınıza hemen ne geliyor?

Tüm büyük neon ışıklar, tabelalar ve reklamlar, değil mi? Muhtemelen her gün on binlerce kişi bu reklamları görüyor. İnsanların hepsi o reklamları görünce bir saniye bile olsa o reklamı yapılan markaları düşünüyor. Bu izlenimler, marka bilinirliğine ve hatta bu şirketlerin tekliflerinin satışına yol açıyor.

İşte bu teşhire billboard reklamcılığı deniyor. Her zamankinden daha önemli olan geleneksel pazarlama stratejisi. Uygun şekilde kullanıldığında, çok çeşitli kitlelere ulaşmak, geliri ve marka görünürlüğünü artırmak için güçlü bir araç görevi görebilir.

Aslında, Türkiye’deki kişilerin yaklaşık %80’i bir billboard reklamı gördüğünü hatırladığından, reklam panoları Türkiye’deki reklam biçimleri arasında en yüksek erişime sahiptir.

Artık billboard reklamcılığı dikkatinizi çektiğine göre, merak ediyor olabilirsiniz: Artıları ve eksileri nelerdir? Reklam panoları etkili midir? Billboard reklam maliyeti nedir?

Billboard Nedir?

Bir reklam panosu, reklamları görüntüleyerek bir markayı, teklifi veya bir kampanyayı tanıtmak için kullanılan büyük boy bir postere benzeyen büyük bir açık hava reklam yapısıdır. En fazla sayıda sürücü ve yayaların dikkatini çekmek için genellikle otoyol kenarları veya alışveriş merkezlerinin yakınları gibi trafiğin yoğun olduğu alanlarda bulunur.

Billboard Reklamcılığı Nedir?

Billboard reklamcılığı, bir markayı, teklifi veya bir kampanyayı tanıtmak için reklam panoları veya panolar adı verilen büyük ölçekli basılı ve dijital reklam panolarını kullanma sürecidir. Maksimum görüntüleme ve uzun vadeli marka izlenimi elde etmek için etkili bir pazarlama stratejisidir. Ayrıca, büyük metin boyutları, ürünlerin özellikleri ve faydaları açıkça belirtilen ünlülerin resimleri ve fiyat gibi diğer ilgili bilgiler aracılığıyla güçlü bir marka bilinirliği oluşturur.

Örneğin, Times Meydanı, dünyanın en yoğun turistik yerlerinden biri olduğu için bir reklam panosu reklam mekânıdır.

Billboard Reklamcılığının Avantajları Nelerdir?

Çoğu zaman, bir reklam gelir gelmez kapatmak için radyoya uzanmışsınızdır. Aynı şey televizyon reklamları için de geçerli olabilir. İzlediğiniz bir dizi reklama girdiğinde anında sesini kısar ya da kanal değiştirirsiniz. Ancak, diğer kitlesel reklam biçimlerinin aksine, reklam panoları asla göz ardı edilemez, gizlenemez, kapatılamaz veya atılamaz.

Nitekim billboardların %70’i yoldan geçenler tarafından bakılıyor ve bu billboardların %63’ü tamamen okunuyor. Bu nedenle, bu görüntüleme ve elde tutma düzeyiyle eşleşebilecek başka bir reklam aracı yoktur.

Reklam Panoları Neden Verimlidir?

Öncelikle reklam panoları çok büyük ve dikkat çekicidir

Reklam panoları önemli bir yer kaplar ve yetenekli pazarlamacılar tarafından tasarlanırsa akılda kalıcı olabilir. İyi bir billboard, potansiyel müşteriyi durdurabilir ve kasıtlı veya kasıtsız olarak kendini okutabilir.

Hedef Kitleye Ulaşmaya Yardımcı Olur

Billboard reklamları, belirli bir yerel kitleyi hedeflemeyi kolaylaştırır. Günümüz teknolojisiyle, hedef kitlenizin büyük kısmının nereleri ziyaret ettiğini göstermek için demografik bir döküm geliştirebilir ve ardından billboardlarınızı bu belirli grubun göreceği yerlere yerleştirebilirsiniz.

Ani Satın Almalar İçin Bir Teşvik Sağlar

Billboardların hala kullanımda olmasının nedenlerinden biri, müşterileri anında satın almaları için etkileme ve ilham verme yeteneğine sahip olmalarıdır. Kilit izleyicileriniz, karar alıcılarınızdır. Yani, reklam panonuz aracılığıyla onların zihinlerinde yer edinebilirseniz, mağazanıza akın edecek ve bir satın alma yapacaklardır. Örneğin, arkadaşlarınızla bir yolculuğa çıktığınızda, üzerinde cazip pizzaların olduğu bir reklam panosu gördüğünüzde, durup yemek yemek isteyeceksiniz. Kasıtlı olmayabilir. Yine de bir kafeteryanın yanına akıllıca yerleştirilmiş bir reklam panosu yüzünden durup yemek yemeden edemiyorsunuz, değil mi?

Marka Teşhirini ve Marka Hatırlanmasını Sağlar

Reklam panoları, marka bilinirliği oluşturma ve artırmada son derece etkilidir. Bunun nedeni, reklamın her zaman görünür olmasıdır. Başka hiçbir ortam, mesajınızın haftanın yedi günü, günün 24 saati görülmesine izin vermez. Günlük işe gidip gelirken gördüğünüz bazı billboard reklamlarına bir göz atın. Muhtemelen bazılarını ezberlemişsinizdir çünkü bunlara her gün maruz kalıyorsunuz. Bu nedenle, şirketiniz akılda kalıcı, zekice veya akılda kalıcı görseller veya sloganlar kullanıyorsa, potansiyel müşteriler bunlara bakarak şirketiniz hakkında çok şey öğrenebilir. Daha sonra ürününüze veya hizmetinize ihtiyaç duyduklarında billboard reklamınızı hatırlayacaklar.

Reklam panoları her yaşa hitap eder. Diğer reklam türlerinin aksine, reklam panoları, ister çocuklar ister yetişkinler olsun, tüm yaşları aynı şekilde hedeflemek için kullanılabilir.

Yüksek yatırım getirisi vardır. İstatistiklere göre, billboard reklamcılığına harcanan 1 lira için pazarlamacılar 6 lira kazanıyor. Bu, radyo ve baskı gibi diğer reklam araçlarıyla karşılaştırıldığında harika bir yatırım getirisidir.

Billboard Reklam Maliyeti Nedir?

Elbette bunun için sabit bir maliyet belirlenemez. Reklamınızı göstermek istediğiniz bölgeye, süreye ve reklamınızın görünmesini istediğiniz Billboard türüne göre değişiklik gösterecektir. Billboard türlerini öğrenmek isterseniz buradan ilgili sayfamızı inceleyebilirsiniz. Billboardlar hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizler ile iletişim kurun.

Medya Vadisi ilker.abay@medyavadisi.com
WhatsApp chat