MedyaVadisi-orjinal-logo-

Search
 

Blog

gerilla pazarlama

Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla pazarlama, konsept olarak geleneksel pazarlama ile çok benzese de bütçe ve etki oranı bakımından geleneksel pazarlamadan ayrılır. Gerilla pazarlama, bilindik yöntemlerin dışında daha çarpıcı fikirlerle hedef kitleyi şaşırtan ve onda daha fazla ilgi ve merak uyandıran fikirler ile geleneksel pazarlamanın imkanlarını kullanır. Gerilla pazarlama reklamı gören bir kişi, bu reklamı anlamak için temel düzeyde de olsa bir mantık yürütmesi gerektiği için kendisine tanıtılan ürün ve hizmeti hatırlaması çok daha kolaydır. Bütçe olarak da geleneksel pazarlamadan daha ucuza mâl olabilir çünkü yarattığı etki sayesinde insanlar çevrelerine bahsederek reklamın yayılmasına büyük katkı sağlar.

gerila pazarlama

Bu örnekte IBM’in “Akıllı şehirler için akıllı çözümler” sloganı ile yaptığı bu pazarlama stratejisini görmektesiniz. Yağmur altında beklerken IBM’in sayesinde ıslanmayınca, IBM markası zihninizde çok büyük bir yer edinecek. IBM, bu reklamını gören kişilerde hayranlık hissi uyandırırken, bu reklamın altında yağmurdan ya da güneşten korunan kişilerde de minnettarlık hissi uyandırıyor ve gerçekten de akıllıca bir çözümle sorunun üstesinden geliyor.

gerila pazarlama

Kendinizi soğuk bir kış gününde bu reklamı görmüşken hayal edin… McDonnald’s’ın ücretsiz sıcacık kahvelerinden bir tane almak için gittiğinizde karnınızın da acıktığını fark edeceksiniz. O anda para ile bir şey satın almasanız bile artık aklınızın bir köşesinde McDonnald’s’ta ücretsiz kahve içebileceğinizi biliyorsunuz ve dışarıda bir şeyler yemek için çıktığınızda arkadaşlarınızı da McDonnalds’a yönlendiriyor olacaksınız.

gerila pazarlama

Bugüne kadar gelmiş geçmiş belki de en iyi gerilla pazarlama fikirlerinden bir tanesi de işte bu saat reklamı olabilir. Yol boyunca bu saatlerin kolunuzda nasıl durduğunu deneyimleyen hedef kitleler bir gün saat almak istedikleri zaman bileklerinde güzel göründüğünü bildikleri markayı tercih edecekler. Güzel görünüp görünmediği konusunda kararsız kalanların büyük bir kısmı da bu markayı tercih edecek. Bunu tıpkı izlemek için film ararken kendinizi daha önce izlediğiniz bir filmi açarken bulmanız gibi düşünebilirsiniz. Ya da saçlarınızı tam istediğiniz gibi kesmese de aynı berbere gidiyor oluşunuz gibi. Bilinen sonuç, bilinmeyen sonuçtan daha çok tercih edilir. Kuaförünüzü değiştirmek istiyorsunuz fakat yeni kuaförünüzün saçlarınızı nasıl keseceğini bilmiyorsunuz ve kendinizi her zaman aynı kuaföre giderken buluyorsunuz değil mi? İşte bu reklam da bu psikolojiyi kullanıyor çünkü insanların büyük bir kısmının zihninde yer edeceğini ve o insanların da sonucunu bildikleri tercihleri yapacağını ön görüyor. Yine de hayatta alışkanlıklarımızı düzenli olarak değiştirmenin kişisel gelişimimize büyük katkı sağladığını unutmayalım…

İşte Medya Vadisi Reklam Ajansında bu prensiplere dikkat ediyor ve müşterilerimizin markalarını en akılda kalıcı yöntemler ile kitlelere duyurmaya özen gösteriyoruz. Bursa Reklam Ajansı hizmetimiz ile markanıza neler katabileceğimizi konuşmak için lütfen iletişime geçin.

Medya Vadisi ilker.abay@medyavadisi.com
WhatsApp chat