MedyaVadisi-orjinal-logo-

Search
 

Blog

color--renkler

Rengini Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim

a

İş hayatında hatırı sayılır bir süredir grafik ve tasarım profesyoneli olarak çalışıyorum. Şirketlerin ürün ve kampanya süreçlerinde çözümler geliştirerek markalaşma süreçlerine katkıda bulunmaya uğraşıyorum.

Çok sayıda işe imza atınca doğal olarak benzersiz bir deneyim elde ediyorsunuz.

İşin mutfak kısmında edindiğim deneyimleri profesyonel bilgilerimle birleştirerek bloğumuzda sizlerle paylaşmayı arzuluyorum.

Umarım, hem müşterilerimizin, hem de paylaştığım konulara ilgi duyanlarda az da olsa farkındalık oluşturmayı başarırım.

İlk yazımda tasarımda renklerin önemine değinmek istedim.

Bir tasarımcı gözüyle baktığımda seçilen renklerin tasarımda temel taşlarından biri olduğunu ve tasarımı tamamen iyiden kötüye yönlendirebileceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Renklerin içerdikleri anlamlar ile tasarımlarda duruşunuzu, kurumsal kimliğinizi, bakış açınızı hedef kitlenize net bir şekilde ifade edebilirsiniz.

Şimdi en çok kullanılan renklerin bir kaçını birlikte inceleyelim istiyorum.

Kırmızı: Kırmızı canlılığı ve dinamizmi temsil eder. Aynı zamanda iştah açan renk olduğundan gıda sektöründe bir çok firma bu rengi tercih etmektedir.

Siyah: Siyah renk, gücü temsil eder. Bu nedenle Holding gibi büyük firmaların en çok başvurduğu renklerden birisidir. Bunun dışında asil duyguları temsil ettiği için de en çok tercih edilmesinin bir başka nedenleri arasındadır.

Mavi: Mavi, huzuru ve sakinliği, sınırsızlık duygusunu temsil eder. Bu sebepten dolayı mavinin tasarımlarda yeri oldukça önemlidir.

Yeşil: İçerdiği canlılık sebebiyle enerjik ve insanı ferahlatan bir yanı vardır.

Yeşil rengi güven duygusunu aşılamak için özellikle finans sektöründe oldukça sık kullanılmıştır.

Özetle, tasarımda renklerin dili oldukça önemli. Oluşturduğunuz markayı hedef kitlenize doğru ifade etmek için, doğru renk seçimi her zaman avantaj sağlar.

Medya Vadisi ilker.abay@medyavadisi.com
WhatsApp chat