MedyaVadisi-orjinal-logo-

Search
 

Blog

reklam ajansı bursa

Dijital Pazarlamada Neyi Farklı Yapıyoruz?

Herkes dijital pazarlama ile ilgili az da olsa bilgi sahibi olduğunu düşünür. Genelde dijital pazarlama firmalarının en çok zorlandığı konu, müşterileri tarafından gelen “O reklamı ben de çıkardım” düşüncesini yıkmaktır. Elbette burada dijital pazarlama uzmanlarının bilgisine ve tecrübesine dikkat etmek gerekir. Dijital pazarlama uzmanlarının her şeyden önce ilk farkları, hangi hedef kitlenin hangi ürün/hizmete nasıl tepki vereceğini biliyor olmalarıdır. Bir dijital pazarlama uzmanı pek çok hedef kitleyi test etmiştir ve bunlardan hangisinin elektrikli süpürge alacağını, hangisinin de estetik hizmetlere ihtiyaç duyabileceğini bilir.  Örneğin bir temizlik ürünü satıyorsanız, reklamınızı ev hanımlarına nasıl gösterirsiniz? Bir diş kliniği, yurtdışından müşteri çekmek istiyorsa hangi stratejileri kullanmalıdır?

Sosyal medya uygulamaları üzerinden yalnızca günlük bütçe belirleyerek çok yüksek miktarda paranın boşa saçıldığını bilmek sizi şaşırtmayacaktır. Emin olun bu miktar düşündüğünüzden 10 kat daha fazla. Çünkü çoğu firma, dijital reklamlara harcadıkları para karşılığında dönen 3-5 satışa bakarak kâr ettiğini zannetse de; bir markanın dijital reklamlar ile büyüyebilmesi için gereken stratejiden çok uzaklar.  Bu strateji genel tabiri ile “Satış Hunisi” (Sales Funnel) olarak adlandırılır.

Reklam Ajansı bursa FunnelSatış hunisi, yukarıdan aşağıya doğru bir müşterinin ürünü ya da hizmeti satın almaya yakınlığına dayanan bir konsepttir. Soğuk kitle, henüz marka ve ürün/hizmet ile yeni tanışan, onu ilk kez gören kitledir ve satın almaya en uzak kitledir. Elbette bunların arasında kısa sürede satışa dönüşenler de olacaktır  fakat büyük resme baktığınızda soğuk kitle bir deney kutusu olarak kullanılmalıdır. Bu kitleye marka ve hizmet hızlıca anlatılmalıdır. Çünkü markayı bilmeyen potansiyel müşteri reklamı hızlıca geçmeye yatkındır. Bu kısacık sürede, özellikle reklam videonuzun başında ya da reklam görselinizin en büyük puntosunda, potansiyel müşterinizi reklamınıza bakmaya ikna edici içerikler olmalıdır. Burada genelde video reklamları kullanılmalıdır. Çünkü video reklamını izleyen potansiyel müşteri, eğer sayfayı hemen kaydırmaz ya da YouTube’da reklamı geç butonuna hemen tıklamaz ise; bu müşteri ılık bir müşteridir. İşte Medya Vadisi Reklam Ajansı olarak farklı yaptığımız konuların başında bu gelir. Soğuk kitle içinden, ılık kitleyi ayırmak ve onları ayrı bir keseye koymak belirli bir düzeyde uzmanlık gerektirir.

Ilık kitle, daha önce markanızı görmüş fakat ürün ve hizmetinizi satın almamış kişilerdir. Bu kitle, daha önce markanızı gördüğü için satın almaya daha yatkın olsa da herhangi bir sebepten ötürü satın almamış olabilir. O an telefonu çalmış olabilir ya da maddi olarak kendini hazır hissetmiyor olabilir. Belki de sırf o an canı istemediği için reklamınıza bakmıştır fakat aramak ya da online yollarla satın almakla uğraşmak istememiştir. İşte burada biz biliyoruz ki ılık kitledeki bu potansiyelin kaybolmaması için geri pazarlama çalışmaları başlatılmalıdır. Geri pazarlama, bir ürün ve hizmetin satışa dönüşmesi için olmazsa olmaz bir etkendir. Bir dijital pazarlama uzmanı, oluşturduğu indikatörlerle (KPI) yeni hedef kitleler yaratır ve bu hedef kitlelere “özelleştirilmiş” reklamlar çıkar. Bu tıpkı mağazanızın önünde oturan ve dükkânınıza uzaktan da olsa bakan kişileri kaydedip; daha sonra onların kapısına kadar giderek “Merhaba, daha önceden bu ürüne bakmıştınız. Tekrar incelemek ister misiniz?” diye soran bir satış personeli gibidir. İşte bu satış personelini doğru yönetmek ve ondan verim almak uzmanlık gerekmektedir. Ilık kitlelerin arasında ürün ve hizmetinize uzun uzun bakmış kişiler de sıcak kitle olarak adlandırılır.

Sıcak kitle, ürün ve hizmetinizi satın almaya en yakın kitledir. İşte burada dijital pazarlama uzmanlarımız, ürününüze en çok ilgi duyan kişileri ayırarak onlara daha açıklayıcı, daha net görsel ve içeriklerle donatılan reklamlar ile markanızı tekrar gösterirler. Bir müşteri satış hunisinin en altı olan sıcak kitle kategorisine girdikten sonra mutlaka ürün ya da hizmetinizi satın alacak demektir. Bu sadece zaman meselesidir. Burada Medya Vadisi Reklam Ajansı, sıcak kitlenizi ürün/hizmetinize bu derece ısındırmışken, onların başka bir markadan/tedarikçiden satın almalarını engellemek adına çalışır. Sıcak kitlenin büyüklüğü diğerlerine nazaran çok daha küçüktür ve reklam maliyeti olarak da çok uygundur. Yine de bir kişi dijital pazarlama alanında uzmanlaşmamışsa ılık ve sıcak kitleyi her zaman kaybeder.

İşte, “O gönderiyi ben de öne çıkarırdım” diyen firmalar ile uzman bir dijital pazarlama ajansı arasındaki fark kabaca budur. Medya Vadisi, Bursa’nın en büyük ekibine sahip, 360 derece bir reklam ajansıdır. Ürünlerinizin ve markanızın, potansiyel müşterilerin aklında her daim canlı kalmasını istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

Medya Vadisi ilker.abay@medyavadisi.com
WhatsApp chat